![]() |
Lasihytti Oy:n valmistama maljakko, jonka korkeus on noin 26 cm. |
Lasinpuhaltaja Johannes Aaltonen perusti Lasihytti Oy:n Espoon Kauklahteen vuonna 1949. Sitä ennen hän toimi mm. kaasumiehenä Kauklahden lasitehtaalla. Hänen isänsä Karl Erlander Aaltonen työskenteli usealla lasitehtaalla koneenkäyttäjänä. Johanneksen kaksi veljeä työskenteli lasitehtaiden konepuolella. Syksyllä 1949 Johannes voitti veikkauksessa niin paljon, että pystyi perustamaan oman lasitehtaan.
![]() |
Johannes Aaltosen Lasihytti Oy:n maljakoille tyypillinen alaosa on muotoiltu pihdeillä. Osa malleista muistutti Kauklahden lasitehtaan malleja, mutta tämä tämä jalkaosan rypytys erotti ne selvästi. |
Tehdas sijoitettiin lautarakenteiseen latoon noin kilometrin päähän Kauklahden lasitehtaasta. Teknisten ongelmien vuoksi lasimassa värjäytyi uunissa ruskeaksi, eikä ongelmaa saatu ratkaistuksi. Alkuperäinen idea tuottaa värittömästä kristallista valaisimien koristeita piti muuttaa ja tilalle tulivat vapaasti puhalletut maljakot, maljat ja tarjoilulautaset, joissa erityispiirteenä oli jalkaosien muotoilu pihdeillä.
Johannes Aaltosen elämä päättyi 1950 ja yrityksen toiminta loppui 1952.
![]() |
Tavanomaista on valko-opaalista tai luulasista tehdyn reunanauhan käyttö ja samaa koristelua käytettiin myös Kauklahden lasitehtaassa. |
Lähde: Espoon kaupunginmuseon julkaisema Lasin aika -teos.
Kuvia muista Lasihytti Oy:n valmistamista maljakoista voi katsoa Espoon kaupunginmuseon kuva-arkistosta Finnan kautta:
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.