Monet käyvät näin syksyllä sienimetsässä, mutta jotkut pullometsässä. Oheiset lasipullot ovat metsässä, mutta eivät kuitenkaan metsälasia. Metsälasi-nimitys tulee lasien metsäisistä tuotantoalueista, missä tarvittavaa polttoainetta oli runsaasti saatavilla. Nimi tulee saksankielisestä Waldglas-termistä. Näitä lasipruukeja oli Saksassa keskiajalta aina 1700-luvun loppuun.
Esineet olivat aina vihertäviä tai tumman vihreitä. Väri aiheutui epäpuhtauksista hiekassa, etenkin rautaoksidista. Suomalaisita pruukeista mielletään metsälasitehtaiksi lähes kaikki käyttölasin valmistajat 1800-luvun alkukymmeninä. Tuotteet tunnetaan usein melko karkeatekoisina värivaihteluineen.
Oheisissa pulloista ei ole yhtään todella vanhaa, vaan ne ovat pääasiassa AIV-pulloja vuosilta 1925 – 1950. Suurimmat tummanvihreät ovat suurinpiirtein 1900-luvun alusta esanssin, puhdistun veden tai muun vastaavan säilytysastioita. Pienimmät ehkä italialaisia viinipulloja.
Kiitokset Juhani R:lle kuvasta ja tiedoista!
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.