sunnuntai 5. lokakuuta 2025

Kaksi uutta näyttelyä lasimuseossa: Yli-Mäyry ja Orvola

 

Soile Iso-Mäyryn näyttely Tuhkan siivet on esillä lasimuseon suuressa salissa.

Suomen lasimuseossa Riihimäellä on avautunut kaksi uutta näyttelyä:

Kuvataiteilija, valtiotieteiden tohtori (Helsingin yliopisto) Soile Yli-Mäyryn tuotanto painottuu maalaustaiteeseen ja lasiteoksiin. Yli 40-vuotisen taiteilijanuransa aikana hänellä on ollut yksityisnäyttelyitä 30 maassa, muun muassa Intiassa, Japanissa, Etelä-Amerikassa, Yhdysvalloissa, Arabiemiraateissa ja eri Euroopan maissa. Suomen lasimuseon näyttely esittelee Yli-Mäyryn lasitaidetta ensimmäistä kertaa kattavan museonäyttelyn laajuudessa taiteilijan kotimaassa. 


Yli-Mäyry tunnetaan erityisesti palettiveitsellä tehdyistä maalauksistaan, joissa korostuu pyrkimys irtautua kaksiulotteisesta pinnasta.  Kolmiulotteisuuden ja veistoksellisuuden tutkiminen jatkuu taiteilijan lasitöissä. Teosten materiaalina on massiivilasi, joka mahdollistaa lasin työstämisen tavalla, jossa on piirteitä kuvanveistosta.

Teoksille on ominaista värikkyys, runsas kuvasto sekä symbolien, kirjainten, numeroiden ja monitulkintaisten merkkien käyttö. Lainailevassa kuvakielessä voidaan nähdä muistumia muun muassa surrealismista. Teoksissa näyttäytyvät omintakeiset eläin- ja ihmishahmot, eräänlaiset ihmiseläimet.


Keskeinen teema Yli-Mäyryn tuotannossa on ihmisen vieraantuminen luonnosta. Vieraantumisen taustalla näkyy digitaalisen ympäristön valtaama tila, jota taiteilija on tarkastellut tuotannossaan jo 1980-luvulla.

Hän on työskennellyt lasin parissa vuodesta 2007. Hän valmistaa lasityönsä Venetsiassa Muranon saarella Berengon studiossa. Murano on tunnettu vuosisataisesta lasinvalmistuksen perinteestään. Yli-Mäyrylle on myönnetty Pro Finlandia -mitali vuonna 2024.

 

Heikki Orvola ja Rikottu verho -näyttelyn esineitä lasimuseon kolmannessa kerroksessa.

Professori Heikki Orvola (s. 1943) on yksi suomalaisen muotoilun keskeisistä vaikuttajista. Suomen lasimuseon palkintonäyttely juhlistaa Orvolalle myönnettyä vuoden 2025 Pro vitrea -palkintoa.

Suomen lasimuseon näyttelyn keskiössä on Orvolan lasinvalmistuksen totunnaisuuksia haastava lasitaide. Näyttely esittelee kokeiluja, valmiita teoksia ja teosprosessia sekä hänen uusimpia lasiteoksiaan, jotka ovat syntyneet palkinnon mahdollistamien kokeilujen ja toteutusten myötä yhteistyössä Iittalan lasitehtaan kanssa.

 

Heikki Orvola: Rikottu verho -näyttelyn esineitä.

Näyttelyn lasikokeilujen alkusysäyksenä ollut muun muassa verholasin valmistustekniikan tutkiminen. Orvolan kiinnostuksen kohteena on ollut Kaj Franckin kehittämä tekniikka rikottu verho.  Verholasin nimitystä käytetään sellaisesta lasiesineestä, jolla on värillinen sisä- tai ulkopinta, joka saadaan lisäämällä teoskappaleen aloituksen päälle ohut, värillinen lasikerros. Näyttelyssä on esillä myös muun muassa filigraanitekniikalla tehtyjä teoksia.

Heikki Orvola: Rikottu verho -näyttelyn esineitä.

Joka toinen vuosi jaettava Pro vitrea -palkinto myönnetään korkeatasoisesta ja persoonallisesta työskentelystä tai merkittävästä teosta suomalaisen lasikulttuurin edistämiseksi.

Palkinnon myöntää Suomen lasimuseon ystävät ry yhdessä Suomen lasimuseon kanssa. Vuoden 2025 Pro Vitrea -palkintojuryyn kuuluivat Jyrki Kippola (Suomen lasimuseon ystävät ry:n hallituksen jäsen), Hanna Mamia-Walther (Suomen lasimuseon johtaja), Uta Laurén (asiantuntija), Minna Piispanen (Iittalan lasitehtaan tuotekehityspäällikkö) sekä vierailevana jäsenenä Rafaela Seppälä (taiteen tuntija ja keräilijä).

Orvolan luonnoksia teoksista.

Lasi on Orvolalle erityisen merkityksellinen materiaali, ja hän on mittavalla urallaan edistänyt suomalaista lasikulttuuria suunnittelijana, taiteilijana ja opettajana. Hän on ansioitunut sekä sarjatuotannon, että taidelasin saralla. Erilaisia materiaaleja ja tekniikoita suvereenisti hallitseva Orvola on työskennellyt lasin lisäksi mm. keramiikan, tekstiilin ja valuraudan parissa. Hänen tunnetaan klassikoiksi muodostuneista esineistä ja astiasarjoista kuten Aurora-lasistosta, Kivi-kynttilälyhdystä ja Arabialle suunnitellusta 24 h-astiasarjasta.

 

Molemmat näyttelyt ovat avoinna vuoden loppuun asti.

Lähde: www.suomenlasimuseo.fi

 


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.