maanantai 29. kesäkuuta 2026

Hot & Cool Karkkilassa

 

Näkymä Karkkilan Valimomuseon yläkerran Galleria Bremerin Hot & Cool -näyttelyyn.

Karkkilan Valimomuseossa Galleria Bremerin kesänäyttely Hot & Cool tarjoaa vaikuttavan kattauksen nykyisen suomalaisen lasitaiteen kiinnostavimmilta tekijöiltä. Kuutta taiteilijaa yhdistää pitkä kokemus alalta, työskentely Suomen vanhimmassa lasikylässä Nuutajärvellä sekä persoonallinen, kokeellinen ote materiaaliinsa. Mukana ovat Alma Jantunen, Anu Penttinen, Janne Rahunen, Johannes Rantasalo, Markku Salo ja Heikki Viinikainen. Energiset ja yllätykselliset teokset osoittavat miten monipuolista taidetta yli 1000-asteisesta sulasta lasista on mahdollista tehdä.


HOT & COOL – taidetta Nuutajärven kylästä Galleria Bremerissä 16.5. – 31.8.2026

Lähde: https://karkkila.fi/ruukkimuseo/galleria-bremer/


Parkkipaikalta johtaa kävelytie Valimomuseolle.

Markku Salon veistos La Meniña puistossa museon edustalla. Sen valmistamiseen on käytetty filigraanilasia ja Nuutajärven kartanon vuonna 2024 palaneen 200-vuotiaan navetan peltikattoa.

Näyttely on sijoitettu useaan huoneeseen, tässä kuva isoimmasta huoneesta.

Markku Salon teoksia: etualalla La Meniña III ja vasemmalla La Meniña II, taustalla Action Strories.

Markku Salo: La Meniña III

Etualla Anu Penttisen Materia: Uncertainty II ja taustalla Penttisen Materia: Hover I ja II.

Anu Penttinen: Crown Box II ja IV.

Alma Jantunen: Melinda

Alma Jantusen teoksia.

Etualalla Alma Jantusen: Eternity, taustalla Kesäkuvia #008.

Etualalla Heikki Viinikaisen teoksia.

Heikki Viinikaisen Kaksia aittaa ja huussi, Green case ja kaksi Infinity-teosta.

Heikki Viinikainen: Villirubiini.

Viinikaisen Lipas.

Janne Rahusen teoksia.

Janne Rahunen: Polte

Taidokasta reticello-tekniikkaa.

Rahusen teoksia

Janne Rahunen: Saunan jälkeen.

Johannes Rantasalo teoksia, etualalla Mörhy.

Etualalla Rantasalon Lönty ja taaempana Emö.

Rantasalon Lönty.

Suomen Valimomuseon toisessa kerroksessa on tila, joka on nimetty Huitin taidehuoneeksi. Taidehuoneessa on esillä taidemaalarin Ilmari Huitin (1897-1960) teoksia. Hän on ikuistanut teoksiinsa maisemia ja henkilöitä Karkkilasta ja Karkkilan ympäristöstä, erityisesti Vaskijärven alueelta.

Näyttelyn teema vaihtuu kaksi kertaa vuodessa ja teemaan kerätään Huitin maalaamia tauluja Huitin säätiön kokoelmista ja toisinaan näyttelyitä täydennetään lainaamalla teoksia yksityisistä kokoelmista. Huitin Säätiöllä on meneillään hänen taidettaan koskevien tietojen ja taulukuvien kartoitusprojekti, jossa on toistaiseksi löydetty jo yli 1300 teosta.

https://karkkila.fi/ruukkimuseo/huitin-taidehuone/

                        


Valimomuseon alakerrassa toimii Karkkilan ruukkimuseo Senkka, joka on valimoteollisuuden historian erikoismuseo. Ruukkimuseon vierailukohteita ovat Suomen Valimomuseo, Högforsin masuuni ja Karkkila-Högforsin työläismuseo. Kohteet sijaitsevat historiallisessa ruukkiympäristössä Karkkilan koskien kupeessa.

Suomen Valimomuseon Valun jäljillä-perusnäyttely, Högfors-esinekokoelma, Galleria Bremer ja Huitin taidehuone ovat avoinna vuoden ympäri.

https://karkkila.fi/ruukkimuseo/

Högforsin valimon tuotteita Senkka-museon näyttelyssä.

                   
                    

                   
                                  

                            




Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.