perjantai 27. maaliskuuta 2026

Viikon kuluttua Kaapelille

 


Retro Helsinki -myyntitapahtuma järjestetään viikon kuluttua Helsingin Kaapelitehtaalla ja se kestää kolme päivää perjantaista sunnuntaihin. Pääsiäisenä on järjestetty vanhan tavaran myyntitapahtuma Kaapelitehtaalla vuodesta 2014 alkaen.

Paikalle pääsee helposti julkisilla liikennevälineillä: Ruoholahden metroasemalta on lyhyt matka kävellä tai voi tulla yhden pysäkinvälin ratikka 8:lla. Myös busseilla 21, 21N, 22, 26, 112N pääsee lähistölle. HSL:n reittioppasta voi katsoa tarkemmin: https://reittiopas.hsl.fi/etusivu

Omalla autolla tuleville löytyy Kaapelitehtaan pysäköintiohje: https://www.kaapelitehdas.fi/pysakointi

Tänä pääsiäisenä Kaapelitehtaan oma ravintola Hima & Sali palvelee tapahtuman aukioloaikoina.

Tapahtumatiedot: www.retrohelsinki.com

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/1027761432887104

Tapahtuma Instagramissa: https://www.instagram.com/retrohelsinki/


Tällaisiakin tavaroita on ehkä tulossa myyntiin Retro Helsinki – vintage-, design- ja keräilymessuille:



Voluuttijalkainen vanha lasimaljakko, josta pölyt on pyyhkimättä.

Vanha makeis- tai suklaarasia, halkaisija 20 cm. Suomen osuuskauppojen keskuskunta perustettiin 1904 ja siitä kehittyi nykyinen S-ryhmä.

Wilma vuodelta 1963 poseeraa Esteri Tomulan isojen kuppien edessä.

Pääsiäiskortti vuodelta 1957.

Vanhan Fazerin suklaarasian kannessa on amerikkalainen maalaus, mitat 23 x 30 cm.

Halvan muoviämpärin korkeus ilman sankaa on 13 cm. 

Fazerin art deco -rasian halkaisija on 26 cm.

Puhallettavan Fazerin mainostyynyn mitat ovat 34 x 38 cm.

Kaksi "tyyppiä" ihailee Kumelan matkamuistolautasta.




Seuraavat kuvat ovat vuoden 2024 pääsiäisen messuilta Kaapelitehtaalla.




























Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.