Sivut

keskiviikko 11. helmikuuta 2026

Kolmesta osasta koostuva esine

Kolmesta osasta koostuva lasiesine kaipaa tunnistamista.

Blogin lukija lähetti kuvia kolmesta osasta koostuvasta lasiesineestä. Korkeus on noin 11 cm ja halkaisija 9 cm.

Sisäosa on kellertävää lasia, ulompi osa on väritöntä lasia ja sen pohjassa on kupla, kannessa syvennys. Oletus on, että tämän muotoilija voisi olla Anna-Leena Hakatie, mutta onko näin?

Kiitokset kuvista Kerstinille.



LISÄYS 11.2.2026:

Heikki muisti, että tuon mallisen esineen kuva on julkaistu tässä blogissa 10 vuotta sitten: https://lasinkerailijanblogi.blogspot.com/2016/03/oodi-unto-suomiselle.html

Kyseessä on siis Brita Flanderin muotoileman Utopia-sarja esine.

Brita Flanderin lopputyö Taideteolliseen korkeakouluun koostui näistä Utopia-sarjan laseista. Esineet kuuluvat Suomen lasimuseon kokoelmiin. Jalallinen viinilasi on tehty myöhemmin Artekille. Kuvassa keskellä näkyy versio, jossa sisäosa on harmaa, kun tämän postauksen aloituskuvassa on kellertävä yksilö.




Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.