Sivut

tiistai 12. elokuuta 2025

Erikoinen Nyman myytiin Bukowskilla

 


Ruutukaappaus: www.bukowskis.com

Gunnel Nymanin piikkimuottimaljakosta GN 26 tehty poikkeava versio myytiin Bukowskin nettihuutokaupassa 7.8. Huutokauppaluettelon tekstin mukaan maljakon pohjan happosigneerauksessa lukee: H.W. Notsjö Extra 1949. Esineen korkeus on 24,5 cm ja vasarahinta jäi melko alhaiseksi.

Lähde: https://www.bukowskis.com/fi/lots/1653247-a-vase-nuutajarvi-notsjo-finland-1949


LISÄYS 14.8.:

Kun oikein tarkasti katsoo tuota esineen pohjassa olevaa happokirjoituksella tehtyä omistuskirjoitusta, niin siitä voi lukea "Till Fru Simmingsköld." Wikipediasta löytyy ruotsalainen kemisti ja lasinvalmistuksen tutkija Bo Simmingsköld (https://sv.wikipedia.org/wiki/Bo_Simmingsköld).

Voisiko olla niin, että Simmingsköldit ovat vierailleet Nuutajärvellä ja Bo Simmingsköld on vaikkapa ehdottanut, että kokeiltaisiin miten tuollainen jäälasitekniikka toimii Gunnel Nymanin piikkimuottimaljakossa? 

Tämä on tietysti puhdasta arvailua, mutta olisi toisaalta ihme, jollei maljakon omistuskirjoituksella ja Bo Simmingsköldillä olisi mitään yhteyttä. Joku, jolla on paremmat tiedot ja arkistot Nuutajärvestä voisi selvitellä asiaa eteenpäin, mikäli tällainen kuriositeetti tehtaan historiasta kiinnostaa.

Iso kiitos Heikille näistä tiedoista ja pohdinnoista!


Toinen lisäys 14.8.:

Nuutajärveltä löytyi toinen jäälasitekniikalla tehty kokeiluversio, se on tehty lilan väriverhon omaavaan esineeseen. Tuon maljakon omistaja kirjoitti näin:

"Minulla samanlainen liilan värisenä. Löytyi Nuutajärveltä meidän mökin vintiltä.

Olen näyttänyt vaasia Eelis Kankaiselle, joka työskenteli Jaakko Niemen taidelasiverstaikolla ja hän vahvisti kokeiluksi, joka ei tullut tuotantoon."

Kiitos tiedosta ja kuvasta Tapani K. !

Kuva löytyy tämän jutun lopusta.


Kuvat: www.bukowskis.com



Muokattu kuva esineen pohjasta, jotta happosigneeraus olisi paremmin luettavissa. Muokkaus Heikki H.



Gunnel Nymanin lila piikkimuottimaljakko, joka on käsitelty jäälasitekniikalla. Kuva: Tapani K.


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.